reklama

Mýty a fakty o utečeneckej kríze

Utečenci idú do európskych štátov, pretože tam chcú od štátu získať pas, na čo nemajú nárok. Každý utečenec po udelení medzinárodnej ochrany, teda po získaní azylu, má právo na vydanie cestovného dokladu, a to podľa Ženev. zmluvy

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Každý utečenec po udelení medzinárodnej ochrany, teda po získaní azylu, má právo na vydanie cestovného dokladu, a to podľa Ženevskej zmluvy o právnom postavení utečencov z roku 1951 (U.N. Convention on refugees).

Bohaté moslimské štáty neprijímajú utečencov, pretože nechcú.

Pod pojmom bohaté moslimské štáty rozumieme Kuvajt, Saudskú Arábiu, Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Omán, teda štáty tvoriace Radu pre spoluprácu arabských štátov v Zálive. Tieto štáty nie sú signatárom vyššie uvedenej zmluvy, teda nepoznajú pojem utečenca. Každý utečenec, ktorý by sa chcel dostať do jednej z tých krajín, musel by postupovať ako každý iný. Musel by teda ísť emigračnou cestou a splniť tak všetky predpoklady vstupu do krajiny. Tieto štáty neudeľujú azyl, pretože niečo také vo svojom právnom systéme nepoznajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa tlačovej agentúry SPA, Saudská Arábia napriek tomu prijala vyše 2,5 milióna utečencov zo Sýrie. Saudská Arábia tiež poskytla humanitárnu pomoc v hodnote 700 miliónov dolárov.

Utečencov, ktorým nebol udelený azyl, vrátia späť do ich rodnej zeme.

 Zmluva o právnom postavení utečencov z roku 1951 stanoví, že utečenci nesmú byť navrátení do krajiny, v ktorej im hrozí prenasledovanie. To sa týka aj vojnových utečencov. Podľa nariadenia Dublin II. sa utečenec chytený v niektorom zo štátov EÚ vracia do štátu, v ktorom prekročil hranice EÚ ako prvom. Takže napr. ak sa utečenec dostal z Turecka do Talianska a je chytený v Rakúsku, to má povinnosť vrátiť ho do Talianska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Situácia v Sýrii je rovnaká ako v prípade Juhoslávie v roku 1999.

Situácia je naozaj v niečom podobná, avšak nie vo všetkom. V Juhoslávii nedošlo k vydaniu rezolúcie Radou Bezpečnosti podľa článku 42 Charty OSN, kde by bol stanovený súhlas k použitiu všetkých dostupných prostriedkov a opatrení k nastolení mieru. Tým by došlo k umožneniu použitia sily štátu alebo štátov OSN. Pri hlasovaní stálych členov Rady Bezpečnosti, ktorých je päť, využila Čína a Rusko právo veta. Použitie sily teda nebolo schválené a akékoľvek použitie sily by bolo považované za porušenie zásady nevmiešavania sa a o akt agresie. Napriek tomu signatári paktu NATO použili silu argumentujúc humanitárnou intervenciou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade Sýrie takisto nedošlo k vydaniu rezolúcie, ktorá by zmocňovala štáty k použitiu sily. Napriek tomu USA, Británia a Francúzsko zasiahli, pričom USA argumentovalo však sebaobranou, čo je druhá možnosť použitia sily. Takisto ako v prípade Juhoslávie, vetovali návrh rezolúcie umožňujúcej použitie sily Rusko a Čína, a to trikrát. O rok na to intervenovalo aj Rusko. Rusko takisto žiadalo o vydanie rezolúcie odsudzujúcej zásah USA, Francúzska a Británie. Návrh bol zamietnutý. V oboch prípadoch sa jednalo o nelegálnu humanitárnu intervenciu kvôli absencie rezolúcie Rady Bezpečnosti, konkrétne vetu Ruska a Číny, ale toto chovanie nebolo označené za akt agresie, a to v ani jednom z prípadov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štáty v Schengenskom priestore nesmú zaviesť kontroly na svojich vnútorných hraniciach.

Obnoviť hraničné kontroly je možné na obmedzenú dobu, ak si to vyžaduje zachovanie verejného poriadku alebo vnútroštátnej bezpečnosti. Tým sa rozumie aj príval utečencov do krajiny.

Zara Beňušová

Zara Beňušová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milujem slnko, vodu a kukuricu. Zaujímam sa o životné prostredie, ľudské práva, právo medzinárodnej bezpečnosti a problematiku týraných žien a detí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu